© Copyright 2019. Delta Sigma Theta Sorority Incorporated. All rights reserved.  This website is the sole property and responsibility of the South Atlantic Region

National Executive Board Members

Juanita B. Massenburg

South Atlantic
Regional Director

Sierra Cunningham
South Atlantic
Regional Representative

Mary Bennett Sutton
National Housing and Properties Committee Chair

Deirdre Powell White

National Technology
Committee Chair

Linda R. Wilson
National Emergency
Response Ta
skforce Chair

National Committee Members

ARTS AND LETTERS COMMISSION

Daphne Maxwell Reid, Honorary Member Honorary Co-Chair

Alfredia Boyd, Columbia (SC) Alumnae

Terry Spicer, Raleigh Alumnae

COLLEGIATE TRANSITION TASK FORCE

Patience Canty, Rock Hill Alumnae Collegiate Member

CONSTITUTION AND BYLAWS COMMITTEE

Nettie Faulcon, Chesapeake-Virginia Beach Alumnae

 

DELTA EMERGENCY RESPONSE TEAM
TASK FORCE

Linda Wilson, Greensboro Alumnae, Chair

Gloria McNeil, Durham Alumnae

Regina Milteer-Rock, Fairfax County Alumnae

 

DISTINGUISHED PROFESSOR ENDOWED CHAIR TASK FORCE

Joyce Glaise, Danville Alumnae

 

DOCUMENTS REVIEW AND REVISION
TASK FORCE

Arvis Bridges Epps, Durham Alumnae 

Evelyn White, Summerville Alumnae

FINANCE COMMITTEE

Rosalyn Glynn, Richland County Alumnae

 

HAZING PREVENTION TASK FORCE

Margaret Dudley, Greensboro Alumnae

 

HERITAGE AND ARCHIVES

Bertha Maxwell-Roddey, Charlotte Alumnae Honorary Co-Chair

Stephaney Crawford, Charlotte Alumnae

 

HONORARY MEMBERSHIP TASK FORCE

Therese Griffin, Richland County Alumnae

Nancy Randolph, Northern Virginia Alumnae

HOUSING AND PROPERTIES COMMITTEE

Mary Sutton, Rocky Mount Alumnae, National Co-Chair

Vicki Alston, High Point Alumnae

INFORMATION AND COMMUNICATIONS COMMITTEE

Kayla Fulton, Omicron Phi

Minnie Jones, Raleigh Alumnae

Aiyana Williams, Greensboro Alumnae

INSTITUTIONAL RESEARCH TASK FORCE

Lauren Davis, Durham Alumnae

INTERNAL AUDIT COMMITTEE

Tiffany Addison, Rho Lambda Collegiate Member

INVESTIGATIONS TEAM TASK FORCE

Daphne Holmes-Johnson, Winston-Salem Alumnae

Krystal Sessoms, Fort Bragg Area Alumnae

Michel Vaughan, Charlotte Alumnae

LEADERSHIP ACADEMY COMMITTEE

Esther Hardin, New Bern Alumnae

Norma Sermon-Boyd, New Bern Alumnae

Vivian Williams, Petersburg Alumnae

LONG RANGE PLANNING TASK FORCE

Ann McMillon, Durham Alumnae

MEMBERSHIP INTAKE SPECIAL OPERATIONS
TASK FORCE

Patrice Hinnant, Greensboro Alumnae

 

MEMBERSHIP SERVICES COMMITTEE

Gloria Bennett, Clinton Alumnae

Katherine Burks, Upsilon Iota

Jessie Jones, Rocky Mount Alumnae

 

NATIONAL CONVENTIONS/ REGIONAL CONFERENCES SITE/ HOUSING TASKFORCE

Rashanda Lowery, Greensboro Alumnae

NOMINATING COMMITTEE

Lucille Frierson, Charlotte Alumnae

PROGRAM PLANNING AND DEVELOPMENT COMMITTEE

Pamela Hemphill, Charlotte Alumnae

Lori Jones Gibbs, Durham Alumnae

Norva McGee, Charlotte Alumnae

Karen Sanders, Blacksburg Alumnae

 

PROTOCOL AND TRADITIONS COMMITTEE

Freda DeCoster, Sumter Alumnae

RITUAL AND CEREMONIES COMMISSION

Gloria Bolden, Charlotte Alumnae

Dorothy Johnson, Roanoke Alumnae

Evelyn Sanders, Johnston County Alumnae

 

SCHOLARSHIP AND STANDARDS COMMITTEE

Taylor McCain, National Second Vice President

Lisa S. King, Charleston Alumnae

 

SOCIAL ACTION COMMISSION

Bobbie Richardson, Oxford-Henderson Alumnae

Racquel Robinson, Columbia (SC) Alumnae

Yvette Robinson, Petersburg Alumnae

 

STRATEGIC PARTNERSHIPS TASK FORCE

Deborah Foster, Northern Virginia Alumnae

Jameece Pinckney, Northern Virginia Alumnae

 

STRATEGIC PLANNING COMMITTEE

Denise Riviere, Bermuda Alumnae

 

TECHNOLOGY COMMITTEE

Deirdre White, Fredericksburg Area Alumnae, National Chair

Sherri Brinson, Virginia Beach Alumnae

Marquel Forbes, Loudoun County Alumnae

LaShan Forney, Northern Virginia Alumnae